Czy obcokrajowcy mogą zdawać prawo jazdy?

Do każdego obcokrajowca, który przenosi się do Polski, należy wprowadzić podstawowe informacje. Polska korzysta z ruchu prawostronnego, tak jak robi to większość krajów europejskich. Ta zasada drogi jest oficjalnie używana od 1920 roku i żadna inna opcja nie jest możliwa.

Kolejną ważną rzeczą do zapamiętania jest to, że każdy kraj ma inną etykietę jazdy. Ogólnie rzecz biorąc, Polska znana jest z dość prostego stosowania zasad jazdy. Cokolwiek ustanowione jest przez prawo, powinno być realizowane na drodze. Dotyczy to korzystania z pasów bezpieczeństwa (są one zawsze obowiązkowe), ścisłego prawa jazdy pod wpływem alkoholu (dopuszczalna granica zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,02%) i wielu ograniczeń prędkości (uwaga na pułapki radarowe i policjantów ukrywających się za zakrętem).
Czy potrzebuję licencji?

Jeśli jesteś obywatelem UE – masz szczęście, możesz prowadzić swoją własną licencję, o ile jest ona ważna i nie jest w żaden sposób ograniczona. Należy jednak pamiętać, że po 180 dniach pobytu w Polsce, jesteś zobowiązany do wymiany prawa jazdy na polską, w przeciwnym wypadku wystąpią problemy z ubezpieczeniem samochodu. Twój oryginalny dokument zostanie zebrany i odesłany do Twojego kraju, ale będziesz mógł go odzyskać po powrocie.

Osoby spoza strefy euro mogą również korzystać z licencji, o ile towarzyszy jej międzynarodowe prawo jazdy. Ten paszportowy dokument musi być sparowany z własnym prawem jazdy i, jak w przypadku dokumentów europejskich, jest ważny tylko przez 180 dni. Znajdź szkołę jazdy w swoim mieście. Po tym okresie obcokrajowcy przebywający w Polsce muszą albo wymienić swoje dokumenty przewozowe, albo …
Złóż wniosek o polską licencję

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *